چگونگی رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در هتل صبوری رشت

چگونگی رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در هتل صبوری رشت

امروزه به ندرت می ­توان مشاهده نمود که در محفل یا رسانه­ ای، در خصوص بیماری کرونا بحث یا خبری منتشر نشده باشد. امروزه همه گیری ویروس کرونا به شکلی در سرتاسر جهان گسترش یافته است که می­ توان به جرأت، نگرانی و ترس از آلوده شدن به این ویروس را به عنوان یک دغدغه جدی در زندگی تمامی مردم این کره خاکی معرفی نمود. ویروسی که هم اکنون رویدادهای مرتبط با آن، در صدر اخبار جهان قرار دارد. ویروس­ های کرونا (تاجدار) شامل چند نوع از ویروس‌هایی هستند که می‌توانند برای انواع حیوانات و انسان‌ها بیماری­ زا بوده و ناراحتی‌های تنفسی را به دنبال داشته باشند. این ناراحتی‌ها از طیف ضعیف سرماخوردگی تا طیف شدید ذات الریه را شامل می­ شوند. چند نمونه از ویروس ­های نوع کرونا که در گذشته شیوع پیدا نمودند شامل ویروس سارس (SARS ) در سال ­های 2003-2002 و ویروس مرس (MERS) در سال 2012 بودند که مشکلات تنفسی را برای افراد آلوده به این نوع ویروس­ ها به همراه داشتند. اما ویروس کرونای جدید که با نام Covid-19 شناخته شده است برای نخستین بار در 31 دسامبر 2019 از شهر ووهان چین به سازمان بهداشت جهانی گزارش شد. طبق گزارش ­های مطرح شده توسط سازمان بهداشت جهانی، بیماری کووید-19 در 80 درصد افراد آلوده با علایم خفیف سرماخوردگی بروز می ­کند اما در برخی افراد از قبیل سالمندان و کسانی که دارای بیماری ­های زمینه ­ای هستند، می ­تواند منجر به بروز عفونت­ های شدید دستگاه تنفسی و حتی مرگ نیز شود. از آن جایی که تاکنون واکسن و درمانی قطعی برای بیماری کووید-19 یافت نشده است، لذا تاکید سازمان بهداشت جهانی بر رعایت بهداشت فردی از قبیل استفاده از ماسک، شستشو و ضدعفونی نمودن مرتب دست­ ها، عدم دست دادن و روبوسی با سایر افراد و حفظ فاصله مناسب فیزیکی نسبت به افراد دیگر، به منظور پیشگیری از وقوع این بیماری است. از آنجایی که ویروس کووید-19 به شدت قابلیت سرایت و انتقال از فردی به فرد دیگر را دارد، لذا رعایت پروتکل های بهداشتی به شدت از سوی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت کشور به تمامی افراد، نهادها، ارگان­ها و اماکن تولیدی و خدماتی توصیه می­ شود. اما با وجود همه­ گیری ویروس کرونا در کشور، زندگی در جریان است و بسیاری از افراد به منظور انجام امور تجاری یا شخصی ناگزیر به سفر به نقاط مختلف کشور و اقامت در هتل هستند. در این صورت اطلاع از وضعیت و چگونگی رعایت اصول بهداشتی در هتل­ ها، مورد توجه تمامی افرادی است که قصد اقامت در هتل را دارند.

در این مقاله سعی شده، برای آن دسته از میهمانانی که قصد رزرو هتل در رشت را دارند، نحوه چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با ویروس کوید-19 در هتل صبوری رشت تشریح گردد. هتل صبوری رشت شامل قسمت های مختلفی از قبیل پذیرش و لابی هتل، اتاق­ ها، آشپزخانه، رستوران، کافه بام و پارکینگ است که اصول بهداشتی در هر یک از این قسمت­ ها به تفکیک و به شرح زیر رعایت و پیاده سازی می­ گردد:

پذیرش و لابی هتل: از سوی پرسنل پذیرش، هنگام ورود میهمانان به هتل صبوری رشت، بسته ای شامل ماسک، دستکش پلاستیکی، پد ضدعفونی کننده الکلی و محلول ضدعفونی­ کننده دست با محتویات الکل 70 درصد به صورت رایگان در اختیار این عزیزان قرار گرفته و میزان دمای بدن آنان از طریق دستگاه تب سنج اندازه گیری شده و به اطلاع آنها رسانده می شود. علاوه بر آن، دستکش پلاستیکی و محلول ضدعفونی کننده به همراه بروشور آموزش نحوه صحیح شستشو و ضدعفونی دست ها بر روی پیشخوان پذیرش قرار داده شده است. هم­چنین لازم به ذکر است که کف لابی، مبل­ ها و تمامی وسایلی که در لابی هتل و روی پیشخوان پذیرش قرار دارند، روزانه و طی چند مرحله توسط پرسنل خدماتی هتل تمیز و ضدعفونی می گردند.

اتاق­ ها: از آن جایی که میهمانان محترم در طول اقامت در هتل صبوری رشت بیش­تر زمان خود را در اتاق ها سپری می کنند، لذا رعایت بهداشت و نظافت تمامی بخش ­های اتاق با نهایت دقت و ظرافت صورت می گیرد. بر این اساس بعد از خروج هر میهمان و قبل از ورود مهمان جدید، این اقدامات صورت می گیرد: 1- سرویس بهداشتی، تمامی دستگیره ها، تخت خواب، میز و صندلی، فضای بیرونی و داخل یخچال، شیرآلات، ظرفشویی و سرتاسر کف و دیوارهای اتاق توسط خانه دار و از طریق مواد شوینده مجاز، تمیز و ضدعفونی می گردند. 2- تمامی روبالشی ها، روتختی ها و ملحفه ها در پلاستیک های سربسته جمع آوری شده و به واحد خشکشویی منتقل می گردند. در واحد خشکشویی تمامی این منسوجات با آب دمای 40 درجه سانتیگراد و مواد شوینده، شسته و ضدعفونی شده و سپس اتو زده می شوند تا کاملا به لحاظ ویروس کرونا و سایر عوامل بیماری زا، ایمن باشند. 3- جای مایع دستشویی و ظرفشویی پس از خروج مهمان، کاملا تخلیه شده و پس از شستشو و خشک  نمودن آن، مجدد برای میهمان جدید شارژ می شود.

آشپزخانه: آشپزخانه هتل صبوری مکانی مسقف و کاملا استریلیزه است که تحت نظارت و اختیار سرآشپز و آشپز آن قرار دارد و هیچ گونه رفت و آمد اضافی و یا ورود افراد غیرمرتبط به آن محیط صورت نمی گیرد. سرآشپز و آشپز نیز به منظور حفظ اصول بهداشتی، با محیط خارج از آشپزخانه ارتباط ندارند. هم­چنین هتل صبوری رشت به منظور کاهش تردد افراد در هتل، برای سایر متقاضیان و مشتریان بیرونی خود از سرویس بیرون­ بر استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی ظروف و وسایل آشپزخانه با آب گرم بالای 40 درجه سانتیگراد و مایع ظرفشویی به طور مکرر ضدعفونی می گردند.

رستوران: فضای رستوران از قبیل میز و صندلی ها، دستگیره ها و کف و دیوارهای رستوران قبل و بعد از سرو هر وعده غذا توسط پرسنل خدماتی هتل و از طریق الکل 70 درصد و مواد شوینده مجاز، کاملا ضدعفونی می گردند. همچنین به توصیه ستاد مبارزه با کرونای وزارت بهداشت، نحوه قرارگیری میزها و صندلی های رستوران به شکلی است که فاصله اجتماعی حداقل 1.5 متر در آن رعایت شود. البته لازم به ذکر است که در برخی موارد سرویس دهی صبحانه در اتاق ها انجام می شود که در این حالت سرویس صبحانه بصورت بسته های پلمپ شده و ضدعفونی شده در اختیار میهمانان قرار می گیرد.

کافه بام: کافه بام هتل صبوری که با سبکی نوین طراحی شده است، در بام هتل قرار دارد و با ارائه چشم انداز گسترده ­ای از شهر و هم­چنین ارائه خدمات سنتی و مدرن به میهمانان، خاطره­ ای خوش را برای تمامی عزیزان رقم می­ زند. وجود آلاچیق های مسقف و مستقل از یکدیگر، ضمن برقراری حریم خصوصی برای میهمانان عزیز، اصل فاصله ­گذاری اجتماعی را نیز رعایت نموده است. به منظور کاهش ازدحام جمعیت، حفظ آرامش میهمانان محترم و از همه مهمتر، حفظ و رعایت اصول بهداشتی، استفاده از خدمات کافه بام از طریق رزرو قبلی صورت می گیرد. در کافه بام هتل نیز قبل و بعد از ورود هر میهمان به آلاچیق، تمامی بخش ­ها از قبیل میز و صندلی، دستگیره ­ها، کف و دیوارهای آلاچیق به طور کامل با الکل 70 درصد و شوینده های مجاز ضدعفونی می­گردد. تمامی ظروف بکار رفته در کافه بام به طور مکرر و بلافصله پس از استفاده، از طریق آب گرم بالای 40 درجه سانتیگراد و مایع ظرفشویی، کاملا ضدعفونی می­ گردند.

پارکینگ: کف پارکینگ هتل نیز روزانه در چند نوبت از طریق محلول­ های ضدعفونی کننده و مواد شوینده گندزایی می گردد.

از آنجایی که حفظ سلامتی و تندرستی تمامی میهمانان محترم، مهمترین رسالت و دغدغه مدیریت و تمامی کارکنان هتل صبوری رشت است، لذا این مجموعه همواره در تلاش است تا با حداکثر توان خود در راستای رعایت اصول بهداشتی گام برداشته و برای تمامی عزیزانی که به دنبال رزرو هتل در رشت هستند، اطمینان خاطر و آرامش ذهنی ایجاد نماید. به همین منظور تمامی پرسنل و مدیریت هتل صبوری ضمن استفاده همیشگی از ماسک در محیط هتل و شستوی مداوم دست­ ها، جهت اطمینان از صحت سلامتی بطور منظم و ادواری در آزمایشات کنترل و ارزیابی سلامت مشارکت می کنند.