گوهررود رشت

گوهررود  رشت

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جالب و مورد توجه مسافران، رودها و رودخانه هاست. چه در دل طبیعت باشد و همراه با صدای زیبای پرندگان و چه در دل شهر باشد و منظره ای زیبا به محیط شلوغ و پر سر و صدای شهر بدهد. در هر دو حالت تماشای رودخانه، آرامش بخش و جذاب است و می تواند حس تازگی و نشاط به انسان ببخشد. خوشبختانه، شهر رشت، علاوه بر تمامی اماکن و نقاط جذاب، دیدنی و تاریخی که دارد، از این امکان فرح بخش نیز برخوردار است و وجود رودخانه، جلوه ای دیگر از زیبایی و نشاط را به چهره شهر بخشیده است. 

گوهر رود در کنار رودخانه زرجوب، دو رود اصلی و روگذر شهر رشت به حساب می آیند. مبدا و سرچشمه گوهر رود رشت، کوه های سراوان و مقصد نهایی آن، تالاب زیبای انزلی می باشد. در میانه راه نیز این رودخانه با پیوستن به دیگر رودخانه رشت یعنی رود زرجوب، رودخانه پیربازار را تشکیل می دهد. گوهررود رشت در مسیر خود دارای دو مرداب است. یکی از این مرداب ها، مرداب کوچکی به نام مرداب جفت سلان می باشد که در نزدیکی جاده لاکان قرار دارد. مرداب دیگر نیز، مردابی بزرگ در همسایگی پل چمارسرا است و در پشت محله حافظ آباد رشت جای گرفته است که قسمتی از این مرداب، به عنوان یکی از مراکز تفریحی زیبا و مناسب این شهر به شمار می آید.

بدون شک یکی از مشکلات اساسی رودخانه ها این است که همواره در معرض آلودگی هستند و گوهر رود رشت نیز از این قاعده، مستثنی نیست. این روخانه در سال های اخیر به دلیل بی توجهی به محیط زیست، ورود پسماند و زباله های بیمارستانی و همچنین فاضلاب شهری، به شدت آلوده شده است. هر چند اقداماتی نظیر لوله گذاری برای جلوگیری از ورود فاضلاب بیشتر به هر دو رودخانه روگذر رشت در نظر گرفته شده است تا از آلودگی این دو رود زیبا جلوگیری شود، با این حال نقش گردشگران عزیز نیز در زیبا نگه داشتن این منظره طبیعی، نقشی حیاتی و غیر قابل انکار است. به امید آن که همگی در کنار هم، از بودن در طبیعت و بهره مندی از نعمت های خدادادی نظیر رودخانه های زیبا و آرامش بخش لذت ببریم.

یکی از هتل های نزدیک به این رودخانه جهت اقامت مسافران و گردشگران عزیزی که قصد بازدید از گوهر رود رشت را دارند، هتل صبوری است. موقعیت مکانی هتل صبوری به گونه ای است که فاصله مناسبی با اماکن دیدنی شهر رشت دارد و دسترسی به این اماکن بسیار آسان می باشد. گردشگران عزیز می توانند با رزرو هتل در رشت، اقامت دلنشینی داشته باشند و به راحتی به بازدید از اماکن زیبای این شهر و سایر نقاط استان گیلان بپردازند. هتل صبوری رشت با افتخار، میزبان شایسته ای برای گردشگران عزیز، از سراسر نقاط ایران عزیز خواهد بود.