قلعه رودخان، "نقطه اتصال طبیعت و تاریخ"

قلعه رودخان،

سفر با هدف گشت و گذار در طبیعت، بازدید از اماکن تاریخی و آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف، بسیار لذت بخش است. برخی از گردشگران تمایل دارند به دل طبیعیت بروند و ساعاتی از روز خود را در کمال آرامش سپری کنند. برخی دیگر نیز می خواهند در طول سفر خود با تاریخ و فرهنگ آشنا شوند. در این بین برخی از گردشگران تمایل دارند تمام این حس ها را با هم تجربه کنند و به همین دلیل در طول سفر خود به مناطق گوناگونی می روند تا سفری متنوع و جذاب داشته باشند. حال فرض کنید منطقه ای وجود داشته باشد که تمام این حس ها را همزمان به شما هدیه دهد. به عبارتی دیگر تجسم کنید به جایی پای می گذارید که هم در آرامش و نشاط  طبیعت هستید و هم با تاریخ و اصالت ارتباط برقرار می نمایید. اگر قصد بازدید از چنین جاهایی را دارید، باید بدانید که در استان گیلان مناطقی با این ویژگی جذاب وجود دارند که نباید فرصت سفر به آن ها را از دست داد. یکی از این مناطق، قلعه رودخان است.

قلعه رودخان از مناطق قدیمی گیلان است که در فاصله 20 کیلومتری سمت جنوب غربی شهر فومن قرار دارد. این منطقه با شکوه، مساحتی بالغ بر 50 هزار متر مربع دارد، ارتفاع آن حدود 600 متر و دیوار آن حدود 1500 متر است. موقعیت این منطقه حدود 200 سال قبل، توسط یک محقق لهستانی به نام آلکساندر شودزکو خچکو کشف شد. او در یادداشت های خود درباره قلعه رودخان اینطور نوشت: "دژی است بر بالای کوهی در قسمت علیای رودخانه ای به همین نام. بام آن سنگی است و طرفین ورودی دارای دو برج دفاعی مستحکم است. بر کتیبه سر در ورودی آن حک شده است که این قلعه برای نخستین بار در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است." کتیبه سر در ورودی این قلعه اکنون در موزه گنجینه رشت نگهداری می شود.

قلعه رودخان که یکی از مهمترین و با عظمت ترین دژهای تاریخی و نظامی کشور محسوب می شود، تا مدت های طولانی مرکز فرماندهی فرمانروایان استان گیلان بود. عده ای از مورخان، قدمت این قلعه را به دوره ساسانیان نسبت داده اند و اعتقاد دارند این قلعه در دوره سلجوقیان تجدید بنا شده و از پایگاه های مهم مبارزاتی اسماعیلیان به حساب می آمده است. قلعه رودخان در طول زمان اسامی دیگری نیز داشته که عبارت هستند از: قلعه هزارپله، حسامی، سگسار، سکسار و سگسال. این منطقه در گویش محلی، قله رخون نام دارد. این قلعه تاریخی در 30 مرداد سال 1354 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران ثبت شد.

با سفر به قلعه رودخان، لذت بازدید از یک مکان تاریخی و باشکوه در دل طبیعتی سرسبز را تجربه خواهید کرد. این منطقه در 50 کیلومتری رشت قرار دارد و طول مدت سفر با اتومبیل حدود 1 ساعت خواهد بود. گردشگران عزیز می توانند با اقامت در رشت به عنوان مرکز استان گیلان، به بسیاری از مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری استان گیلان دسترسی داشته باشند. بر این اساس همواره مسافران، گردشگران و کلیه عزیزانی که قصد اجاره هتل در رشت را دارند، علاوه بر اقامت موقت در رشت، خواهان بازدید از قلعه رودخان هستند. بنابراین میهمانانی که قصد رزرو هتل در رشت را دارند می توانند از خدمات مجموعه هتل صبوری استفاده نمایند. مجموعه هتل صبوری با ارائه خدمات با کیفیت و موقعیت مکانی بسیار مناسب، آماده پذیرایی و میزبانی از تمامی عزیزان می باشد.