چشمه آب شور لاکان "طبیعت بکر و دلنشین"

چشمه آب شور لاکان

بدون شک استان گیلان، از زیباترین و پر جاذبه ترین استان های کشور عزیزمان ایران به حساب می آید. این استان با دارا بودن طبیعت ناب، بناها و اماکن تاریخی با اصالت و انواع امکانات تفریحی جزء اولین انتخاب های گردشگران برای سفر و سپری کردن اوقات فراغت است. با این حال، در این استان جاذبه های گردشگری طبیعی فراوانی وجود دارند که کمتر شناخته شده هستند و در نتیجه با استقبال چندانی  رو به رو نمی شوند. شهرت چنین جاذبه هایی در سطح بومی است و گاهی به صورت تصادفی، گذر مسافران به چنین نقاط دیدنی می افتد. یکی از این جاذبه ها، چشمه آب شور لاکان است که در لیست جاذبه های گردشگری گیلان قرار دارد ولی به دلیل عدم وجود بستر مناسب جهت دسترسی آسان به آن، تقریبا و به نسبت سایر نقاط گردشگری استان، منزوی باقی مانده است. در ادامه به معرفی اجمالی این جاذبه گردشگری می پردازیم.

چشمه آب شور لاکان، در جنوب رشت و در دل جنگل های لاکان قرار دارد. این چشمه دارای آبی شور و گوگردی است و بر اساس گفته مردم محلی، خواص درمانی آن شهرت زیادی دارد. مردم این منطقه از آب چشمه،  برای درمان بیماری های پوستی استفاده می نمایند. در فصل های پاییز و زمستان که بارندگی در استان گیلان به شدت زیاد است، مسیر منتهی به چشمه دارای آب گرفتی می شود و مسافران و بازدید کنندگان از چشمه را با دشواری هایی رو به رو می سازد. در نتیجه، بهترین زمان جهت بازدید و استفاده از این چشمه، فصل تابستان خواهد بود. در مسیر این چشمه حوضچه ای کم وسعت ولی نسبتا عمیق وجود دارد. عمق این حوضچه در فصل تابستان که در آن سطح آب های زیرزمینی به دلیل کاهش بارش ها به شدت کم می شود، حدودا دو متر است. در اطراف این چشمه نیز گودال هایی وجود دارند که آب در داخل آن ها می جوشد و احتمالا افراد محلی، جهت بهره مندی از خواص درمانی آب چشمه، چنین گودال هایی را حفر کرده اند.

متاسفانه در سال های اخیر، به دلایلی از جمله عدم وجود بستر مناسب جهت پاکسازی محیط اطراف چشمه از زباله های گوناگون و همچنین وجود ضعف در امور تبلیغاتی، چنین جاذبه هایی با اقبال عمومی چندانی رو به رو نمی شوند. در حالیکه بازدید گردشگران از چنین مکانی، علاوه بر این که اوقات خوشی را برای آنان رقم می زند، منجر به بهبود سطح اقتصاد آن منطقه نیز می شود و اهالی محلی نیز از چنین منافعی بهره مند خواهند شد. لازم به ذکر است، همگی باید جهت حفظ و بهبود وضعیت چنین مناطقی به عنوان سرمایه های عظیم ملی، تلاش کنیم.

مسلما بازدید از چنین مناطقی که علیرغم وجود ویژگی های جذاب گردشگری، از شهرت فراوانی برخوردار نیستند، می تواند تجربه جدید و جالبی برای مسافران عزیز باشد. یکی از انتخاب های بسیار خوب، برای گردشگران عزیزی که قصد بازدید از چشمه آب شور لاکان را دارند اجاره هتل در رشت است. مجموعه هتل صبوری با برخورداری از ویژگی های ممتازی همچون اتاق های زیبا و شیک، رستوران و کافه بام رویایی  مفتخر است میزبان تمامی گردشگران عزیزی باشد که قصد رزرو هتل در رشت را دارند. لازم به توضیح است که هتل صبوری، بواسطه برخورداری از قیمت های مناسب در ارائه خدمات هتلداری و به عنوان یک هتل ارزان در رشت، همواره مورد توجه و استقبال میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی است.