آشنایی با مسجد صفی رشت "بنایی کهن و خاطره انگیز"

آشنایی با مسجد صفی رشت

گردشگران عزیزی که به گیلان سفر می کنند، از گشت و گذار در طبیعت پر نشاط و زنده این استان و استنشاق هوای پاک آن لذت خواهند برد. از یک سو جنگل های وسیع و زیبا و از سوی دیگر دریای وسیع و پهنه ساحلی، همگی موقعیت های جذابی را فراهم می کنند تا سفری دلچسب و خاطره انگیز داشته باشیم. اما قطعا یک گردشگر، فرصت بازدید از اماکن تاریخی و بعضا منحصر به فرد یک شهر را از دست نمی دهد. استان گیلان که یکی از سرسبزترین استان های کشور عزیزمان ایران است، علاوه بر داشتن طبیعت زیبا و بکر، تعداد زیادی اماکن تاریخی و زیارتی نیز دارد. اگر به شهر رشت، مرکز استان گیلان، سفر کنید می توانید تعدادی از این اماکن تاریخی را مشاهده کنید.

یکی از اماکن تاریخی و قدیمی موجود در رشت، مسجدی تقریبا کوچک با قدمتی بالا است که در مجاورت بازار بزرگ این شهر قرار گرفته است. این مسجد، از قدیمی ترین مساجد موجود در رشت است، اگر چه تاریخ دقیق ساخت اولیه این مسجد مشخص نیست. روایتی قوی وجود دارد که بر اساس آن شیخ صفی الدین اردبیلی به دلیل رابطه دوستی با شیخ زاهد گیلانی، به گیلان سفر می کند و و در همین محل عبادتگاهی می سازد که بعد ها به مسجد صفی تبدیل می شود. روایت دیگری نیز وجود دارد که بر اساس آن، قدمت این مسجد به دوران صفویه بر می گردد. برخی دیگر از مورخان نیز این مسجد را محل دفن صفی میرزا، پسر شاه عباس اول، می دانند. نام های دیگر این مسجد، مسجد سفید و مسجد شهیدیه هستند.

در معماری و ساختار این مسجد، از یک گلدسته استفاده شده است. درب ورودی این مسجد در شمال و محراب آن در قسمت جنوبی اش قرار دارند. در قسمت جنوب غربی این مسجد نیز چاهی قرار دارد که به چاه صاحب الزمان معروف است. در حال حاضر از این چاه که احتمالا توسط شیخ صفی الدین اردبیلی حفر شده است، به عنوان محل جمع آوری نذورات مردمی استفاده می شود . این چاه نیز از مکان هایی است که مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد و از قدیم مورد احترام مردم بوده است. معمولا در شب های جمعه تعداد زیادی از مردم بر سر این چاه حاضر می شوند و نامه هایی را که برای امام زمان (عج) نوشته اند را در داخل چاه می اندازند. آب موجود در این چاه نیز به عنوان تبرک در اختیار بازدید کنندگان جهت نوشیدن قرار می گیرد.

بدون شک مسجد صفی رشت به عنوان یکی از اماکن تاریخی و قدیمی موجود در این شهر، موقعیتی مناسب برای گردشگران عزیزی است که قصد بازدید از چنین نقاط با اصالتی را دارند. عموما مسافران و  گردشگرانی که به دنبال اقامت موقت و رزرو هتل در رشت هستند، علاقه و توجه ویژه ای به فضای تاریخی و حال و هوای موجود در محله مسجد صفی دارند و همواره بازدید از این محله سنتی و تاریخی را به دوستان و آشنایان خود توصیه می کنند. بر این اساس به تمامی گردشگرانی که علاقه مند به بازدید و سیاحت در محله مسجد صفی هستند و علیرغم استفاده از خدمات بسیار باکیفیت و دلچسب، به دنبال هتل ارزان در رشت هستند، مجموعه هتل صبوری پیشنهاد می شود. نکته حائز اهمیت آن است که فاصله هتل صبوری تا مسجد صفی حدود یک کیلومتر است و میهمانان محترم در صورت اقامت در این هتل می­ توانند با اتومبیل، تنها با صرف مدت زمان پنج دقیقه  به این بنای تاریخی و فرهنگی دسترسی داشته باشند و از آن دیدن کنند.