معرفی خانه ابریشمی رشت

معرفی خانه ابریشمی رشت

بدون شک، خانه ها، کوچه ها و خیابان های قدیمی، با خاطرات، شکل و اصالتی که دارند توجه هر انسانی را به خود جلب می کنند و جزء اصلی ترین جاذبه های گردشگری هر شهر به حساب می آیند. شهر رشت نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران، دارای چنین جاذبه های نابی می باشد. یکی از خانه های قدیمی و با اصالت موجود در شهر رشت، خانه ای به نام خانه ابریشمی است که در انتهای کوچه شاعری واقع در ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان (میدان بسیج) و در فاصله حدودا 2 کیلومتری هتل صبوری قرار دارد. قدمت این خانه به دوران قاجار برمی گردد و صاحب اصلی این خانه، حاج میر اسماعیل حاکمی، کلانتر رشت در زمان ناصرالدین شاه قاجار بود. بعدها در سال 1318 هجری شمسی، فردی به نام حاج میرزا احمد ابریشمی این خانه را خرید و از آن پس این خانه، با نام خانه ابریشمی مشهور شد.

این خانه مساحتی حدودا 2 هزار متری با زیربنای حدود 650 متر دارد که بنای اصلی آن دارای 2 طبقه می باشد. در طبقه همکف از معماری ساده ای استفاده شده، اما در طبقه بالا که دارای 8 اتاق است، 2 اتاق به ترتیب به صورت چینی خانه و تالار آینه و 2 اتاق نیز با گچ بری گل و بوته تزیین شده اند. سایر اتاق های این طبقه نیز ساده هستند. از مهمترین عواملی که این خانه را در رده ی زیباترین خانه های دوره قاجار قرار داده است، تزیینات بی شمار سقف، طاق ها و طاقچه ها و سردرها به خصوص در تالار چینی خانه است. گفته شده در بدنه و طاقچه های این اتاق مجموعا حدودا 79 کاسه و بشقاب و 52 کاسه گل مرغی وجود دارد. خانه ابریشمی تنها خانه قدیمی شهر رشت است که در طبقه بالای آن چنین تزیینات ظریفی همراه با آینه، گچ و ظروف چینی وجود دارد. همچنین تالار آینه موجود در این خانه نیز مساحتی تقریبا 77 متری دارد که قسمتی از آن به صورت گچ بری شده و همراه با قطعات آینه تزیین شده است. در این تالار، حدود 12 طاقچه با قوس نیم دایره و پوشیده شده توسط آینه وجود دارد. این خانه دارای محوطه ای بسیار بزرگ و باغچه های زیبایی است که در مرکز آن حوضی به مساحت 24 متر مربع قرار دارد. عمق این حوض با توجه به مساحت آن، به گونه ای است که آن را بیشتر به یک استخر شبیه نموده است.

 لازم به ذکر است که این خانه در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران و میراث فرهنگی ثبت شده است. پس از این تاریخ، سازمان میراث فرهنگی اقداماتی در جهت مرمت و بازسازی این بنای تاریخی اجرا نموده است. مسافران و گردشگران می توانند در صورت سفر به شهر رشت، از این خانه قدیمی، تاریخی و با اصالت بازدید نمایند. مجموعه هتل صبوری رشت با افتخار میزبان تمامی گردشگران گرامی که شهر رشت و استان گیلان را به عنوان مقصد سفر خود در نظر گرفته اند و قصد رزرو هتل در شهر رشت را دارند، می باشد.